مختار پور: امروز کتابخوانی دیگر فضیلت و ارزش نیست

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، آیین تجلیل از روستاهای برگزیده سومین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه عمومی کشور، محمد اللهیاری، معاون توسعه کتابخوانی نهاد، علی‌اصغر سیدآبادی، دبیر جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و نمایندگان ۱۰ روستای برگزیده این جشنواره امروز  دوشنبه در مجموعه باغ زیبا برگزار شد
علی‌اصغر سیدآبادی، دبیر جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب افزود: ایده این جشنواره برای این است که ظرفیت‌های بومی روستاها در حوزه کتاب احیا و هم‌افزایی شود و کتاب خوانده به یک اداره، نهاد یا سازمان محدود نباشد.
 
سیدآبادی عنوان کرد: امسال در ۸۲ شهر باشگاه‌های کتابخوانی شامل حدود ۱۵ تا ۲۰ کارگاه‌ ترویج کتابخوانی  اجرا شد. برخی روستاها نیز خواستار برگزاری این کارگاه‌ها بودند که خوشبختانه برگزار شد.
 
دبیر جشنواره‌ روستاها و عشایر دوستدار کتاب افزود: امسال نیز این جشنواره برگزار خواهد شد. امیدوارم دوستان ما در روستاها فعالیت‌هایشان را به روستاهای خود محدود نکنند و طرح‌هایشان را به سایر روستاها نیز تأمین دهند و امیدوارم هر روز روستاها مستقل‌تر از گذشته و بی‌نیاز از دولت‌ها فعالیت کنند.

 مختارپور در این مراسم با ابراز خرسندی از حضور بانوان در عرصه فرهنگی به‌ویژه جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر ۷ مدیرکل استانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ۳ مدیرکل ستادی، ۱۳۲۷مسئول کتابخانه‌ها بر نهاد و ۹۷ رئیس شهرستان‌های نهاد از بانوان هستند که افتخاری برای نهاد محسوب می‌شود.
 
وی ادامه داد: برای گسترش کتابخوانی در کشور برنامه‌های مختلفی مانند پایتخت کتاب ایران، روستاها و عشایر دوستدار کتاب و نشست کتابخوانی برگزار شده است که این برنامه‌ها اثر خود را گذاشته و خواهند گذاشت. اما در سطح عموم مردم آنچه که باعث رشد کتابخوانی می‌شود به تشخیص بنده احیای ارزش و فضیلت کتابخوانی است.یکی از علت‌های کتاب‌نخوانی ما ایرانیان این است که کتابخوانی دیگر فضیلت و ارزش نیست؛ امروز چنانچه یک جوان مدل گوشی‌اش پایین باشد، از دوستانش خجالت می‌کشد. ما تا زمانی نتوانیم فضیلت کتابخوانی را دوباره برگردانیم و مردم احساس کنند اگر اهل کتاب خواندن نباشند، حتما چیزی کم دارند، مشکل کتابخوانی ما حل نمی‌شود.

مختار پور افزود: امروز کسی نمی‌تواند بگوید که مردم کتاب نمی‌خوانند چون وقت ندارند. نه چنین نیست چرا که طبق اعلام مرکز بازی‌های دیجیتال ۲۷ میلیون نفر از مردم  ایران روزانه به طور متوسط ۷۲ دقیقه به بازی‌های مجازی اشتغال دارند.
 
دبیرکل نهاد کتابخانه‌‌های عمومی کشور با اشاره به ظرفیت‌های محلی در حوزه کتاب افزود: در نقاط مختلف کشور به‌ویژه در روستاها نویسنده و عالم وجود دارد. باید این ظرفیت‌ها شناسایی شود. یکی از مشکلاتی که اکنون در شهرها وجود دارد و به روستاها نیز سرایت کرده است این است که پیوندهای عاطفی در اثر مجتمع‌ و شهرنشینی شکسته شده است درحالی‌که روستاها نقش بسیار مهم‌تری در توسعه فرهنگی دارند باید مانع از ظهور و بروز بیشتر این معضل شوند.
 
وی اظهار کرد: ۶۱هزار روستا در کشور وجود دارد که از آن میان ۵۴هزار روستا فاقد کتابخانه هستند. در تلاش هستیم در این دولت با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مکان‌هایی که بلااستفاده در روستاها هستند برای ایجاد کتابخانه استفاده کنیم.
 
وی به مسأله خاطره‌سازی در کتابخانه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: کتابخانه‌های مراکز مهم خاطرات جهانی‌اند. بنابراین من به معاون توسعه کتابخوانی نهاد پیشنهاد دادم که عکس کتابداران و مسئولان کتابخانه‌ها را قاب و در محل کتابخانه‌ها نصب کنند. تا با رفتن یک کتابدار و آمدن کتابدار جدید بتوان به گذشته کتابخانه پی برد و آنها را به دست فراموشی نسپرد.
 
وی در پایان اظهار کرد: نبود کتاب خوب در کشور تنها یک بهانه است. سال گذشته ۸۵هزار عنوان کتاب چاپ شد که از بین این ۸۵هزار عنوان کتاب آیا واقعاً کتاب خوب یافت نمی‌شود؟!

 در ادامه این مراسم، نمایندگان ۱۰ روستای برگزیده سومین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به ارایه طرح‌ها و فعالیت‌های خود در این جشنواره پرداختند و مشکلات و انتظارات خود را از دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مطرح کردند. این روستاها عبارتند روستاهای «فهلیان» از نورآباد ممسنی استان فارس، «علوی» از نیاسر استان اصفهان، «خواجه جمالی» از نی‌یز استان فارس، «سردوش» از مریوان استان کردستان، «گَزیر» از بندر لنگۀ استان هرمزگان، «رئیس‌آباد» از ابرکوه استان یزد، «درازی» از دشتی استان بوشهر، «طبر» از جاجرم استان خراسان شمالی، «قُباق تپه» از کبودرآهنگ استان همدان و «فرّخ‌آباد» از فردیس استان البرز، به‌عنوان روستاهای دوستدار کتاب کشور معرفی شدند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *