عشق به اهل‌بیت(ع) جراحت امت اسلام را معالجه می‌کند

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، سید حمزه حسن اندیشمند کشور عربستان در کمیسیون «راهبردها و راهکارهای وحدت و انسجام محبان اهل‌بیت(ع) در تقابل با دشمنان» اجلاس جهانی محبان اهل‌بیت (علیهم‌السلام) که امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، با تأکید بر اینکه عشق به اهل‌بیت(ع) تمام مسلمانان را دور هم جمع می‌کند، افزود: ما مسلمانان شاید روی مسائل زیادی با یکدیگر اختلاف داشته باشیم، اما مسأله محبت به خاندان وحی مسأله‌ای است که می‌توانیم بر آن وحدت داشته باشیم.

وی افزود: در عصر حاضر که امت اسلامی به دلیل عقاید و ایدئولوژی‌های مختلف، با چالش‌هایی مواجه است تا جایی که منجر به انحراف و کشته شدن بسیاری از جوانان امت اسلامی شده است و باعث شده مسلمانان در رنج و عذاب باشند، باید بگوییم در وهله اول عشق به خدا و بعد عشق به پیامبر (ص) و اهل‌بیت (ع) چاره‌ساز و وحدت‌ساز است. این عشق می‌تواند جراحت امت اسلام را معالجه کند و توانایی دارد ایمانی که به دنبال آن هستیم، محقق کند و از سوی دیگر ما را از اندیشه‌های غیر دینی دور کند.

سیدحمزه با بیان اینکه ما در اجلاس «گروزنی» همراه با سایر نهادهای دینی جهان اسلام مسأله اندیشه تندروی وهابی را بررسی کردیم، افزود: متأسفانه دریافتیم هیچ گاه اهل تسنن و جماعت آنطور که شایسته است در مقابل اندیشه وهابی و تکفیری وارد نمی‌شود. ما در این اجلاس بر این باوریم که نیاز به عشق و رحمت و نیاز به تمسک به پیامبر (ص) و اهل بیت ایشان داریم. این مسأله جراحت ما را درمان می‌کند. همین طور نیاز داریم تأکید بر مسائل مورد اختلافی یکدیگر کنیم.

وی افزود: من به کشورهای مختلفی سفر کرده‌ام و با اندیشه‌های متعددی مواجه شده‌ام. گمان می‌کنم اختلاف بزرگی در مسأله مذاهب نداریم. از اندیشمندان اسلامی تقاضا دارم از این پس از تفسیرهای شخصی بپرهیزند و مسائلی را دنبال نکنند که باعث اختلاف میان امت اسلامی می‌شود. ما باید بر ابعاد اساسی وحدت میان یکدیگر تأکید کنیم، باید علیه اندیشه تکفیری اقدام کنیم. باید بر اساس ایمان و عبادت خداوند، بر تمام مسائلی که ما را به دور هم جمع می‌کند، تأکید کنیم و باید بر اساس آزادی و کرامت زندگی کنیم. علی‌رغم اختلافاتی که برخی مسائل مذهبی داریم، اما در مسائل اساسی اسلام با یکدیگر وحدت داریم.

این اندیشمند کشور عربستان با بیان اینکه اندیشه‌های تندرو و متشتت مانع ایجاد وحدت امت اسلامی می‌شود، خاطرنشان کرد: تروریسم هیچ گاه نمی‌تواند ما را به وحدت برساند. عشق به اهل‌بیت (ع) و اصول اساسی ما را می‌تواند به دور یکدیگر جمع کند.

انتهای‌پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *