کتاب‌خوانی مصداق عمران معنوی مساجد است

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست هم‌اندیشی کتابداران منتخب کتابخانه‌های مساجد کشور امروز با حضور حجت‌الاسلام حبیب رضا ارزانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اسماعیل آذر پژوهشگر و استاد دانشگاه و جمعی از کتابداران کتابخانه‌های مساجد سایر استان‌های کشور برگزار شد.

بیشتر بخوانید: انسجام فعالیت کتابخانه‌های مساجد، تحول‌آفرین است

در بخشی از این برنامه کتابداران کتابخانه‌های مساجد کشور بیانیه‌‌ای را صادر کردند که در ادامه متن کامل آن آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ما کتابداران مساجد همزمان با هفته وحدت، میلاد با سعادت نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله وسلم) و هفته کتاب ضمن تجدید بیعت با آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) و بهره‌مندی از فرمایشات و رهنمودهای گرانقدر امام خامنه‌ای، در چهلمین بهار انقلاب اسلامی توفیق خدمت در کتابخانه‌های مساجد، این مراکز اندیشه‌ورزی سنگر مسجد در عرصه جهاد همه جانبۀ جنگ نرم را عنایت الهی دانسته و ضمن توجه به اهمیت ترویج کتاب‌ و تسهیل‌ کتابخوانی، شبکه‌سازی کتابخانه‌ها و جذب مشارکت‌های مردمی به منظور پیشرفت کمّی و کیفی کتابخانه‌ها‌ در مساجد و پیوند آن با خانواده، محله و مدرسه، بر موارد ذیل تأکید می‌کنیم.

۱- پرداختن به کتاب و کتابخوانی در مساجد مصداق بارز حرکت در مسیر توجه به عمران معنوی مسجد و رسیدن به مسجد طراز اسلامی است. بنابراین از کلیه مسئولان محترم فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تقاضا داریم ضمن در اولویت قرار دادن تقویت این دو نهاد مقدس- مساجد و کتابخانه‌های مساجد، سیاست‌ها، برنامه ریزی‌ها و حمایت‌های خود را بیش از پیش به آن معطوف کنند.

۲- همگانی کردن انس با کتاب و کتابخوانی از راه شبکه‌سازی کتابخانه‌های مساجد به عنوان یکی از مصادیق کتابخانه‌های عمومی امکان‌پذیر است.

۳- از کلیه نهادهای مکمل و همسو در امر کتابخوانی (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مجمع ناشران انقلاب اسلامی و …) انتظار می‌رود به منظور ترویج کتاب و گسترش فرهنگ کتابخوانی که بهترین ابزار کمال بشری و تأمین کننده سلامت فکری جامعه است، بیش از پیش با تمام توان وارد میدان شوند و با حمایتهای همه جانبه از این نهاد مقدس، زمینه شکوفایی بیشتر کتابخانه‌های مساجد را فراهم کنند.

۴- از مسئولین محترم فرهنگی کشور و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، توجه جدّی به مطالبات رهبر معظم انقلاب در خصوص کتاب و کتابخوانی را خواستاریم و اعلام می‌کنیم ما کتابداران مساجد با تمام توان آمادگی تلاش در جهت تحقق مطالبات معظم له را داریم.

۵- توجه به مسأله مهم کتاب و کتابخوانی گره‌گشای بسیاری از چالش‌های جدّی در حوزه آسیب‌های اجتماعی است، لذا توجه به این امر مهم می‌تواند در پیشگیری و مقابله اصولی با معضلات اجتماعی نقش اساسی ایفا کند.

به امید آن که کتابخوانی یک سیره و سنّت رایج بین مردم ما شده و کتابخوانی‌ نه‌ یک‌ تکلیف‌، که‌ یک‌ کار شیرین‌ و یک‌ نیاز تعلل‌ناپذیر و یک‌ وسیله‌ برای‌ آراستن‌ شخصیت‌ خویشتن‌، تلقی‌ شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *