معرفی برگزیدگان دومین دوره جشنواره تلویزیونی مستند

 به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم اختتامیه دومین دوره جشنواره تلویزیونی مستند، عصر امروز با معرفی فیلم‌های مستند و عکس‌های برگزیده برگزار شد. 

در ابتدای این مراسم اختتامیه، سلیم غفوری، مدیر شبکه مستند صحبت کرد و گفت: در این دوره از جشنواره تلویزیونی مستند، ۳۷۰ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که هیئت انتخاب ۶۷ اثر را در سه بخش مستند کوتاه، نیمه بلند و بلند انتخاب کرد. این مجموعه مستند در قالب ۴۵ باکس تلویزیونی در شبکه مستند به نمایش درآمد. باید بگویم که آثاری که به دبیرخانه رسیده بود، از تنوع موضوعی بسیار خوبی برخوردار بود و مستندهای متنوعی در حوزه‌های انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، کارآفرینی، حیات وحش و … وجود داشت. 

وی ادامه داد: سینمای مستند کشور ما در سالیان اخیر از رشد کمی و کیفی بسیار خوبی برخوردار شده است و مستندسازان کشور ما، اگر از داستانی‌ها جلوتر نباشند، عقب‌تر نیستند که البته به جرات می‌گویم که از آنان جلوتر نیز هستند. خوشبختانه آثار مستند ما در جشنواره‌های داخلی و خارجی می‌درخشد و مستندسازان ما راه خوبی را برای اتعکاس دیدگاه‌ها و افکار خود، مشکلات جامعه و… انتخاب کرده‌اند. امیدوارم این روند با همین سرعت رو به گسترش برود و با کمک تک‌تک کسانی که به بدنه‌ی سینمای مستند تعلق دارند، روندهای درخشان‌تری را شاهد باشیم. جشنواره تلویزیونی مستند با همت خانه مستند انقلاب اسلامی و موسسه اوج شکل گرفت و هدف آن ایجاد پلی بین مستندسازان و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بود. این جشنواره بستر نمایش آثار را فراهم کرد. در ۵ فصل اخیر این جشنواره شاهد بودیم که این ارتباط دوسویه برقرار شد و آثار به نمایش درآمد. امیدواریم که با استمرار این جشنواره روزهای بهتری را برای سینمای مستند کشور شاهد باشیم. 

در بخش بعدی این مراسم، مستندهای برگزیده در بخش مردمی و در قالب‌های مستند کوتاه، نیمه بلند و بلند معرفی شد. 

تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار، هدیه نقدی ۳ میلیون تومانی و هدیه ۱۵ میلیونی حمایت از تولید فیلم در بخش کوتاه به مستند «زمزمه ملکوت» به کارگردانی عبدالمجید علیجان نژاد رسید. 

تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار، هدیه نقدی ۵ میلیون تومانی و هدیه ۲۵میلیونی حمایت از تولید فیلم در بخش نیمه بلند به مستند «فدیشه» به کارگردانی ابوالفضل تاجیک رسید. 

تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار، هدیه نقدی ۱۰ میلیون تومانی و هدیه ۴۰ میلیونی حمایت از تولید فیلم در بخش بلند به مستند «نبرد بیست و نهم» به کارگردانی مهرداد حق‌شناس رسید.

در بخش بعدی این مراسم، احسان محمدحسنی صحبت کرد و گفت: همه ما می‌بینیم که شبکه مستند بعد از یک دوره پر تنش و پرحاشیه، با حضور آقای سلیم غفوری به آرامش رسید و رشد قابل قبولی در حوزه تولید آثار داشت که واقعا جای تقدیر و تشکر دارد. گفته می‌شود که سازمان اوج اسپانسر این جشنواره تلویزیونی است. باید بگویم که اسم اسپانسر به اوج نمی‌چسبد. سازمان اوج، سازمانی است که هوشمندانه طراحی کرده و با برنامه‌ریزی آن را اجرا می‌کند. 

وی ادامه داد: باید بگویم که به نظر می‌رسد هنرمندان کشور و به ویژه مستندسازان نسبت به مدیران فرهنگی جمهوری اسلامی همگراتر بوده و نزدیک‌تر هستند. خوشبختانه با حمایت بچه‌های مستندساز، هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی، آثار مستند در جایگاه بالایی چه در داخل و چه در خارج از کشور قرار گرفته است. من فکر می‌کنم که در تمام حوزه‌های مختلف رسانه‌ای، حوزه مستند در ۱۰-۱۵ سال اخیر، رشد بسیار بهتری را داشته است. این موضوع مرهون خلاقیت، همت و پیگیری مستندسازانی است که ارزش‌های خود را به مدیران رسانه‌ای کشور نشان دادند. در خارج از ایران، مخاطبان منتظری وجود دارند که تشنه آثار مستندسازان خوش‌فکر و کاربلد ایرانی هستند. بنابراین بهترین کار این است که راه رسیدن این مستندها به مخاطبان تشنه خارج از ایران را باز کرده و موانع سر راه را برداریم. 

مدیر مرکز فرهنگی رسانه‌ای اوج بیان داشت: اگر بخواهیم به اثر یک مستندساز نگاه کنیم، آن‌چیزی که او را متمایز می‌کند، جهان‌بینی آن مستندساز است که قالب و فرم مستند او را در دست می‌گیرد. این موضوع دقیقا همان‌چیزی است که در شبکه‌های مطرح مستند خارجی نیز دیده می‌شود و آن هم توجه به گفتمان آن و جهان‌بینی مستندسازان آن است. این شبکه‌ها اصلا روی این موضوع تعارف نداشته و کوتاه نمی‌آیند. حتی اگر مستند حیات وحش نیز تولید کنند، از گفتمان خود کوتاه نمی‌آیند. من فکر می‌کنم که جریان انقلاب اسلامی در کشور ما مظلوم واقع شده است و خطای برخی از مسئولان باعث شده است که مستندسازان روایت چندانی از انقلاب اسلامی نداشته باشند. مطمئنا اگر مستندسازان ما روایت صحیحی از انقلاب را داشته باشند و بر روی آن تمرکز کنند، حتما مخاطبان خارجی این روایت را جذاب دانسته و از آن استقبال می‌کنند. 

سپس، برگزیدگان مستند در بخش‌های مختلف از نگاه فعالان رسانه معرفی شدند. 

جایزه بخش مستند کوتاه از نگاه فعالان رسانه به مستند «رویای روهینگیا» به کارگردانی محمدمهدی خالقی رسید.

جایزه بخش مستند نیمه بلند از نگاه فعالان رسانه به مستند «زبان مادری» به کارگردانی محمد طالبی رسید. 

جایزه بخش مستند بلند از نگاه فعالان رسانه به مستند «زمانی برای زندگی» به کارگردانی نادر معصومی رسید. 

بخش بعدی این مراسم اختصاص به تجلیل از احمد ضابطی جهرمی داشت. او در این مراسم تجلیل در سخنانی کوتاه گفت: معتقدم که فرم ملی برای سینمای کشور ما، فرم مستند است چرا که گستردگی دارد. البته باید بگویم که جایی که یک اثر داستانی و یک اثر مستند با هم درمی آمیزد، محلی برای زیبایی‌شناسی رخ می‌دهد. پیشنهاد من این است که شبکه مستند این ژانر را نیز تجربه کند. مستند نزدیک‌ترین اثر هنری به مردم است و از این منظر، فیلم مستند تاثیرگذاری زیادی داشته و باید پیشرو باشد. باید توجه داشت که فیلم مستند برای ما یک شکل میهنی نیز دارد و به یکپارچگی آحاد جامعه کمک می‌کند. مستند صدای همه است و همه جهانیان می‌توانند صدای آن را بشنوند.

در ادامه مراسم، برگزیدگان بخش «مجموعه عکس» و «تک عکس» معرفی شدند. 

در بخش مجموعه عکس، لوح تقدیر و جایزه ۲ میلیون تومانی به برگزیده سوم، مجید حجتی اهدا شد. هم‌چنین لوح تقدیر و جایزه ۳ میلیون تومانی به برگزیده دوم، محمد بقال اصغری داده شد و لوح تقدیر و جایزه ۴ میلیون تومانی به برگزیده اول، مهدی بلوریان اهدا شد.

هم‌چنین در بخش تک عکس، لوح تقدیر و جایزه یک میلیون تومانی به برگزیده سوم،‌ سبحان مهدی‌زاده داده شد. لوح تقدیر و جایزه ۲ میلیون تومانی به برگزیده دوم، رضا رادپور داده شد و لوح تقدیر و جایزه ۳ میلیون تومانی به برگزیده اول، پژمان مولایی اهدا شد. 

بخش پایانی این مراسم، اختصاص به معرفی مستندهای برتر از نگاه داوران در بخش کوتاه، نیمه بلند و بلند بود. 

تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار، هدیه نقدی ۳ میلیون تومانی و هدیه ۱۵ میلیونی حمایت از تولید فیلم در بخش کوتاه به مستند «آک‌آپ‌آس» به کارگردانی محمدعلی هاشم زهی رسید. 

تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار، هدیه نقدی ۵ میلیون تومانی و هدیه ۲۵ میلیونی حمایت از تولید فیلم در بخش نیمه بلند به مستند «همشهری جنگ» به کارگردانی احمد زائری رسید. 

تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار، هدیه نقدی ۳ میلیون تومانی و هدیه ۱۵ میلیونی حمایت از تولید فیلم در بخش بلند به مستند «۱۰ برادر» به کارگردانی محسن علیدادی رسید. 

انتهای پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *