سخنان جانبازان شیمیایی در اجلاس ۲۰۱۸ سازمان منع سلاح‌های شیمیایی + فیلم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، سازمان منع سلاح‌های شیمیایی(Organisation for a Prohibition of Chemical Weapons) به اختصار «OPCW» یک نهاد بین‌ دولتی است که در سال ۱۹۹۷ میلادی و با لازم‌الاجرا شدن کنوانسیون بین‌المللی منع جنگ‌افزارهای شیمیایی، ایجاد شد. مقر این سازمان در شهر لاهه هلند واقع شده‌است و تشکیلات آن تحت نظر دولت‌های امضاکننده کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی اداره می‌شود.

در حال حاضر ۱۹۰ کشور دنیا عضو این کنوانسیون هستند و چند کشور هنوز به این معاهده ملحق نشده‌اند. ایران یکی از اعضای فعال این کنوانسیون است و انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی به همراه مصدومان شیمیایی به عنوان اسناد زنده کاربرد این سلاح‌های غیر انسانی، در سال‌های اخیر در کنفرانس‌های سالیانه این سازمان حضور فعال دارند.

بیست و سومین کنفرانس سالانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی از ۱۹ الی ۳۰ نوامبر در شهر لاهه هلند برگزار شد. امسال نیز تعدادی از جانبازان شیمیایی کشور در قالب چهار تشکل با حمایت بنیاد شهید و امور ایثارگران و به سرپرستی دکتر قاسمی به کشور هلند اعزام شدند و در این اجلاس حضور داشتند. جانبازان شیمیایی در حاشیه این کنفرانس با برگزاری نمایشگاه عکس، پوستر و فیلم و تبلیغات گسترده بازتاب‌دهنده مظلومیت مصدومین شیمیایی کشورمان بودند.

قرائت ۴ بیانیه توسط تشکل‌های ایثارگری حاضر در این اجلاس ، تهیه و نمایش طوماری اعتراضی به اثرات جانبی تحریم‌ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی بود که توسط جانبازان سراسر کشور امضا شده بود و دیدار هیأت ایرانی با مدیر کل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در حایه اجلاس از جمله اقدامات تشکل‌ها ایثارگری در این دوره از اجلاس بود.

سایتی برای معرفی جانبازان شیمیایی طراحی می‌شود تا موضوعات و منع گسترش سلاح‌های شیمیایی را پیگیری کنند. تقویت صندوق حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی نیز از دیگر پیشنهادات هیأت ایرانی به مدیرکل سازمان بود. نمایندگان سازمان ملل و پزشکان بدون مرز از اثرات جانبی تحریم ها بر حوزه درمان و تامین دارو و صنایع جانبی آن بسیار متعجب شدند  لیست ۱۴۰ قلم داروی وارداتی و نایاب و کمیاب و داروهایی که مشابه داخلی آن از کیفیت پایینی برخوردار بودند در این جلسات ارائه شده  و ایثارگران خواستار ایجاد یک مسیر مالی برای شرکت‌ها جهت تامین داروهای وارداتی شدند. بنا بر دستور رئیس جمهوری، بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه ۲ وزارتخانه دیگر موظف به پیگیری موضوع دریافت غرامت در حوزه‌های مختلف از جمله جانبازان شیمیایی شده‌اند.

سال ۹۲ دو نفر از جانبازان شیمیایی ۷۰ درصد ایران در هجدهمین کنفرانس سالیانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی(OPCW) در لاهه برای اولین‌بار این امکان را یافتند تا در جلسه عمومی کنفرانس و در حضور هیئت‌های دیپلماتیک سخنرانی کنند. امسال نیز در بیست و سومین اجلاس سالیانه سازمان، دو جانباز شیمیایی با نام‌های «اسدالله محمدی» و «احمد غلامی فرد»  سخنرانی کردند. این جانبازان در سخنان خود ضمن بیان گوشه‌ای از درد و رنج خود به عنوان مصدومین شیمیایی از یک تصمیم واحد برای آگاه‌سازی مردم جهان از خطر سلاح‌های شیمیایی و سایر سلاح‌های کشتار جمعی سخن گفتند.

فیلم بخشی از سخنان جانبازان شیمیایی در اجلاس امسال (۲۰۱۸) در ادامه قابل مشاهده است:

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *